Kilka słów o boreliozie
Borelioza (choroba Lyme) jest w Europie najczęstszą chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze. Zakażeniem bakteriami Spirochaetes może prowadzić do objawów artretycznych, sercowych lub neurologicznych. W drugim stadium boreliozy u 60% pacjentów występuje zespół Bannwarthsa (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), a u 80% rozwija się porażenie twarzy. Leczenie odpowiednimi antybiotykami powoduje, że rokowania są dobre. U 95% pacjentów boreliozę udaje się wyleczyć bez trwałych uszkodzeń, jednak porażenie twarzy utrzymuje się u 5%. W takich sytuacjach próbuje się stosować dodatkowe leczenie uzupełniające, a jedną z jego form jest akupunktura.
Akupunktura w terapii paraliżu twarzy
Oprócz fizycznych i nerwowo-mięśniowych strategii rehabilitacyjnych, jak masaż, w przypadku porażenia nerwu twarzowego korzystny wpływ przynosi wykorzystanie różnych form akupunktury. Jedną z nich jest Yamamoto New Scalp Acupuncture (YNSA), opracowana w latach 70. XX wieku przez japońskiego anestezjologa i chirurga Toshikatsu Yamamoto. Formę tę stosuje się przede wszystkim w leczeniu bólu neurologicznego i przewlekłego, głównie na skórze głowy, a także szyi i brzucha. Jej skuteczność w przypadku objawów neurologicznych, takich jak paraliż, zweryfikowano i potwierdzono w wielu badaniach.
Akupunktura i terapia oddechowa
W połączeniu z akupunkturą często z powodzeniem stosuje się metodę zorientowaną na ciało, a mianowicie terapię oddechową. Metoda ta ma na celu promowanie głębokiego i brzusznego oddychania. Wykorzystuje się ją na wiele różnych sposobów, począwszy od medytacji po leczenie zaburzeń oddychania. Badania wykazały jej pozytywny wpływ na jakość życia, nastrój i poziom lęku. Połączenie antybiotykoterapii, akupunktury YNSA i ćwiczeń oddechowych można także wykorzystać do skutecznego leczenia osób, u których rozwinął się paraliż twarzy po ukąszeniu kleszcza.