Czy akupunktura boli?

Ponieważ igły są bardzo cienkie (ich grubość jest porównywalna do włosa) wprowadzenie ich jest często ledwie odczuwalne. Sporadycznie może wystąpić tępy lub rozpierający ból, ale objawy te są tylko chwilowe i mniej nieprzyjemne niż zachodnie zastrzyki.

Czy akupunktura może powodować powikłania?

Przy prawidłowo wykonanej akupunkturze istotne powikłania praktycznie nie występują, do najczęstszych możliwych powikłań należą:

  • wylewy podskórne/siniaki (jest to zwykle niegroźne powikłanie, wylewy wchłaniają się po kilku – kilkunastu dniach),
  • zawroty głowy  (ustępują chwilę po zabiegu),
  • niewielki ból lub dyskomfort w miejscu w które była wkłuta igła (zwykle ustępuje po kilku – kilkudziesięciu minutach, rzadko kilku dniach),
  • zasłabnięcia (występują bardzo rzadko, zwykle związane są z nieprawidłowym przygotowaniem pacjenta do zabiegu np. pacjent na czczo,  bólem, nieprawidłową kwalifikacją do akupunktury lub stresem).

Czy nakłucie punktu wywołuje krwawienie?

Na ogół punkty akupunktury nie krwawią, zdarza się jednak przekłucie małego naczynia krwionośnego w silnie unaczynionych rejonach ciała. Zdarza się, że krwawienie punktu wywoływane jest celowo, rezultatem takiego krwawienia będzie pojawienie się jednej lub dwóch kropli krwi.

Akupunktura a leki przeciwbólowe?

Każdy lek ma swoje działanie niepożądane. Przewlekłe zażywanie leków przeciwbólowych ma szkodliwy wpływ na nasz żołądek, wątrobę i wiele innych narządów. Akupunktura, jako metoda naturalna, nie powoduje skutków ubocznych. Dodatkowo, akupunktura często radzi sobie w sytuacji, gdy konwencjonalne leki zawodzą.

Akupunktura podczas ciąży?

W Chinach standardem jest, że kobiety w czasie ciąży uczęszczają na zabiegi akupunktury. Wyjątkiem są stany zagrożonej ciąży, gdzie lekarz musi zdecydować o dalszym postępowaniu leczniczym. W Polsce akupunkturę zaleca się stosować do 3 miesiąca ciąży, ale o tym też powinien zdecydować lekarz.

Akupunktura a wysiłek fizyczny?

Nie jest to zalecane, chyba że jest się sportowcem wyczynowym. Dla pozostałych osób zalecane jest poddanie się zabiegowi po należytym odpoczynku.

Jak długo trwa wizyta?

Czas przeznaczony na wizytę to około 45 minut.

Ile kosztuje zabieg?

Czas pojedynczego spotkania to 110PLN. Możliwa jest płatność gotówką lub kartą.

Czy akupunktura jest bezpieczna?

Akupunktura jest bardzo bezpieczna. Igły do zabiegów są sterylne, jednorazowego użytku. Lokalizacja nakłuwanych punktów jest ściśle określona. Oczywiście w przypadku każdej terapii, w tym również akupunktury, mogą mieć miejsce pewne skutki uboczne – może pojawić się zmęczenie lub uczucie wewnętrznego rozbicia, które mija po kilku minutach lub godzinach. Rzadkością jest siniak w miejscu nakłucia, który samoistnie się wchłania. Rzadko mogą pojawić się zawroty głowy, które ustępują chwilę po zabiegu.

Medycyna konwencjonalna a akupunktura?

Klasyczna Akupunktura może być oczywiście używana we współpracy z medycyną zachodnią. Dla mnie, jako terapeuty, bardzo ważne jest, abym wiedział, jakie leki przyjmuje pacjent. Biorę to  pod uwagę w planowaniu i ocenie leczenia. W trakcie trwania terapii może się okazać, że istnieje potrzeba zmniejszenia dawki lub zaprzestania przyjmowania lekarstwa, ale powinno się to odbywać we współpracy i akceptacji lekarza wystawiającego receptę.

Akupunktura przy ranach skórnych?

Brak ciągłości skóry, skaleczenia lub ubytki skórne są przeciwwskazaniem do akupunktury. O tym, czy można mimo to zastosować zabieg, powinien zdecydować lekarz prowadzący. Jeżeli pacjent jest stabilny, wybiera się punkty o działaniu zastępczym nie będące w obszarze uszkodzeń skórnych.

Czy akupunktura może zostawić ślady na skórze?

Tak. Czasami zdarza się że igła naruszy naczynko krwionośne i w tym miejscu powstaje mały krwiak, który jednak znika po kilku dniach.

Kto korzysta z akupunktury?

Korzysta z niej wiele osób z różnymi dolegliwościami. Moi pacjenci Są to osoby, które cierpią zarówno na zdefiniowane choroby jak i mają dokuczliwe objawy nigdzie nie zdefiniowane. Często zdarza się, że pacjenci korzystają z akupunktury dla poprawy samopoczucia. Akupunkturę można stosować w każdym wieku – od niemowlęcego do podeszłego. Może być ona stosowana równolegle z leczeniem konwencjonalnym.

Akupunktura w trakcie miesiączki?

Generalnie nie ma przeciwwskazań. Doświadczony akupunkturzysta wie, kiedy może być wykonany zabieg, a kiedy nie. Bardzo obfite krwawienie miesiączkowe jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Powinien o tym jednak zadecydować lekarz.

Akupunktura u dzieci?

Tak, nie ma limitu wieku. Często jednak małe dzieci boją się igieł, więc wykorzystuje się je w bardzo małym stopniu.

Jak częste są zabiegi?

Częstotliwość zabiegów jest kwestią indywidualną. Najczęściej zabiegi odbywają się raz w tygodniu, a w miarę poprawy stanu zdrowia można wykonywać zabiegi raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Zdarzają się również sytuacje, w których na początku terapii zabiegi odbywają się kilka razy w tygodniu.