Najczęściej zadawane pytania dotyczące akupunktury i wizyty w moim gabinecie.

Ponieważ igły są bardzo cienkie (ich grubość jest porównywalna do włosa) wprowadzenie ich jest często ledwie odczuwalne. Sporadycznie może wystąpić tępy lub rozpierający ból, ale objawy te są tylko chwilowe i mniej nieprzyjemne niż zastrzyki.

Akupunktura jest bardzo bezpieczna. Igły do zabiegów są sterylne, jednorazowego użytku. Lokalizacja nakłuwanych punktów jest ściśle określona. Oczywiście w przypadku każdej terapii, w tym również akupunktury, mogą mieć miejsce pewne skutki uboczne – może pojawić się zmęczenie lub uczucie wewnętrznego rozbicia, które mija po kilku minutach lub godzinach. Rzadkością jest siniak w miejscu nakłucia, który samoistnie się wchłania. Rzadko mogą pojawić się zawroty głowy, które ustępują chwilę po zabiegu.

Nie. Zastrzyk jest dużo bardziej bolesny. Wykonywany jest sztywną i grubą igłą. Akupunktura natomiast elastyczną i cienką niczym włos igłą, która nie zawiera w sobie żadnych substancji.

Od kilku minimetrów do kilkunastu centymetrów. W praktyce stosuje się głównie igły ok 1-3cm.

Zwykle tuż pod powierzchnią skóry, czasem jednak nawet kilka centymetrów.

W przypadku gdy pacjent wykona ruch nakłutą częścią ciała może dojść do wygięcia igły co nie jest problemem. Do złamań igły praktycznie nie ma prawa dojść. Igły są bardzo giętkie, wytrzymałe a przede wszystkim jednorazowego użytku.

Tak. Jako, że używa się igieł jednorazowych, wyciąganych z paczki tuż przed zastosowaniem.

To sprawa indywidualna. Czasem wystarcza nawet jeden zabieg. Zwykle jednak potrzeba od kilku do kilkunastu zabiegów. W bardzo rzadkich przypadkach zabiegów może być nawet kilkadziesiąt.

Punkty akupunkturowej znajdują się na całym ciele. Najczęściej jednak stosuję punkty zlokalizowane na przedramionach i podudziach.

To sprawa indywidualna. Zakres liczby igieł to od jeden do nawet kilkudziesięciu (zdecydowanie rzadziej).

W przypadku chorób przewlekłych, które nie były leczone lub leczone nieprawidłowe o efekty znacznie trudniej. Takie sytuacje wymagają więcej czasu i sesji akupunktury. Również trwałe zmiany strukturalne w ciele mogą uniemożliwić osiągnięcie pożądane efekty.

Naturalnie zdarzają się sytuację kiedy lepiej w pierwszej kolejności stosować konwencjonalne metody leczenia np.: bezpośrednio po złamaniu kości.

Tak, akupunktura wspomaga przywrócenie harmonii ciała i umysłu. Kiedy pacjent osiąga stan równowagi nie potrzebuje wspomagać się szkodliwymi substancjami czy zachowaniami.

Tak ale tylko i wyłącznie kiedy złamanie zostało odpowiedni sposób potraktowane metodami konwencjonalnymi. Wtedy i tylko wtedy akupunktura może usprawniać proces regeneracji uszkodzonej okolicy.

Nastawienie pacjenta nie ma wpływu na efekt leczniczy.

Tak, po warunkiem, że pacjent nie będzie narażony na czynnik które wygenerowały chorobę. Np.: jeśli pacjent cierpi na choroby wynikające ze niezdrowej diety to akupunktura pomoże ale jeśli pacjent powróci do niewłaściwych nawyków to nawrót choroby jest kwestią czasu.

Każdy lek ma swoje działanie niepożądane. Przewlekłe zażywanie leków przeciwbólowych ma szkodliwy wpływ na nasz żołądek, wątrobę i wiele innych narządów. Akupunktura, jako metoda naturalna, nie powoduje skutków ubocznych.

Dodatkowo, akupunktura często radzi sobie w sytuacji, gdy konwencjonalne leki zawodzą.

Korzysta z niej wiele osób z różnymi dolegliwościami. Moi pacjenci są to osoby, które cierpią zarówno na zdefiniowane choroby jak i mają dokuczliwe objawy nigdzie nie zdefiniowane. Często zdarza się, że pacjenci korzystają z akupunktury dla poprawy samopoczucia.

Akupunkturę można stosować w każdym wieku – od niemowlęcego do podeszłego. Może być ona stosowana równolegle z leczeniem konwencjonalnym.

Tak, nie ma limitu wieku. Często jednak małe dzieci boją się igieł, więc wykorzystuje się je w bardzo małym stopniu.

W Chinach standardem jest, że kobiety w czasie ciąży uczęszczają na zabiegi akupunktury. Wyjątkiem są stany zagrożonej ciąży, gdzie lekarz musi zdecydować o dalszym postępowaniu leczniczym. W Polsce akupunkturę zaleca się stosować do 3 miesiąca ciąży, ale o tym też powinien zdecydować lekarz.

Klasyczna Akupunktura może być oczywiście używana we współpracy z medycyną zachodnią. Dla mnie, jako terapeuty, bardzo ważne jest, abym wiedział, jakie leki przyjmuje pacjent. Biorę to pod uwagę w planowaniu i ocenie leczenia. W trakcie trwania terapii może się okazać, że istnieje potrzeba zmniejszenia dawki lub zaprzestania przyjmowania lekarstwa, ale powinno się to odbywać we współpracy i akceptacji lekarza wystawiającego receptę.

Tak. Czasami zdarza się że igła naruszy naczynko krwionośne i w tym miejscu powstaje mały krwiak, który jednak znika po kilku dniach.

Na ogół punkty akupunktury nie krwawią, zdarza się jednak przekłucie małego naczynia krwionośnego w silnie unaczynionych rejonach ciała. Zdarza się, że krwawienie punktu wywoływane jest celowo, rezultatem takiego krwawienia będzie pojawienie się jednej lub dwóch kropli krwi.

Nie jest to zalecane, chyba że jest się sportowcem wyczynowym. Dla pozostałych osób zalecane jest poddanie się zabiegowi po należytym odpoczynku.

Brak ciągłości skóry, skaleczenia lub ubytki skórne są przeciwwskazaniem do akupunktury. O tym, czy można mimo to zastosować zabieg, powinien zdecydować lekarz prowadzący. Jeżeli pacjent jest stabilny, wybiera się punkty o działaniu zastępczym nie będące w obszarze uszkodzeń skórnych.

Tak, generalnie nie ma przeciwwskazań. Doświadczony akupunkturzysta wie, kiedy może być wykonany zabieg, a kiedy nie. Bardzo obfite krwawienie miesiączkowe jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Powinien o tym jednak zadecydować lekarz.

Przy prawidłowo wykonanej akupunkturze istotne powikłania praktycznie nie występują, do najczęstszych możliwych powikłań należą:

– wylewy podskórne (siniaki) jest to zwykle niegroźne powikłanie, wylewy wchłaniają się po kilku – kilkunastu dniach

– zawroty głowy, ustępują chwilę po zabiegu

– niewielki ból lub dyskomfort w miejscu w które była wkłuta igła, zwykle ustępuje po kilku – kilkudziesięciu minutach, rzadko kilku dniach

– zasłabnięcia, występują bardzo rzadko, zwykle związane są z nieprawidłowym przygotowaniem pacjenta do zabiegu (np. pacjent na czczo), bólem, nieprawidłową kwalifikacja do akupunktury lub stresem.

Częstotliwość zabiegów jest kwestią indywidualną. Najczęściej zabiegi odbywają się raz w tygodniu, a w miarę poprawy stanu zdrowia można wykonywać zabiegi raz na dwa tygodnie lub raz w miesiącu. Zdarzają się również sytuacje, w których na początku terapii zabiegi odbywają się kilka razy w tygodniu.

Czas przeznaczony na sesję akupunktury to około 40 minut. Kosmetologia trwa 40 minut. Sesja łączona 80 minut. 

Terapia kosztuje 140 PLN, kosmetologia 210PLN, a sesja łączona 320PLN.  Można płacić gotówką lub kartą.

Oceń