Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

W jakich przypadkach nie stosować akupunktury?

Czy akupunkturę można zawsze stosować?

Akupunktura jest uznawana za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia wielu dolegliwości. Może ona pomóc w walce z wieloma dolegliwościami, jednak nie jest pozbawiona skutków ubocznych. Istnieją przeciwwskazania z nią związane, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu zabiegów.

Kiedy lepiej nie stosować akupunktury?

Akupunktura nie jest odpowiednia dla każdego i istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Przeciwwskazania (głównie względne) te to m.in. ciąża, choroby krwi i zaburzenia krzepnięcia, stany zapalne skóry, alergia na metal oraz implanty medyczne lub metalowe elementy w ciele.

Akupunktura a ciąża

Akupunktura może być pomocna w łagodzeniu wielu dolegliwości ciążowych, jak nudności, wymioty, bóle czy obrzęki. Niektóre punkty akupunkturowe mogą jednak pobudzać skurcze macicy. Z tego względu należy wcześniej skonsultować się ze specjalistą by przeanalizować na jakim etapie ciąży można wykonać pewne zabiegi.

Zaburzenia krzepnięcia krwi

Akupunktura wiąże się z niewielkim ryzykiem krwawienia w miejscu nakłucia igłą, które dla większości ludzi jest niegroźne. Jednak u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, jak hemofilia, akupunktura może być niebezpieczna i spowodować poważne krwawienia. Pacjenci z takimi schorzeniami powinni unikać akupunktury lub skonsultować się z lekarzem przed jej zastosowaniem.

Zakażenia skóry

Akupunktura wymaga nakłucia skóry igłami, co może być drogą przeniesienia infekcji. Osoby z chorobami skórnymi, jak trądzik ropny, grzybica czy opryszczka, powinny zatem upewnić się, że igły są sterylne. Ponadto należy unikać nakłuwania obszarów skóry z ranami, owrzodzeniami czy zmianami zapalnymi.

Choroby serca

Akupunktura może wpływać na pracę serca poprzez regulację ciśnienia krwi i jej przepływu przez naczynia. Dla większości ludzi jest to korzystne, jednak u osób z ciężkimi chorobami serca, jak niewydolność czy wady zastawkowe, akupunktura może być ryzykowna. Pacjenci z takimi schorzeniami powinni zatem skonsultować się z kardiologiem przed jej zastosowaniem.

Alergie

Akupunktura może wywoływać u niektórych osób reakcje alergiczne spowodowane przez materiał wykonania igieł lub substancje stosowane wraz z nimi.
Osoby z alergią powinny koniecznie poinformować akupunkturzystę o swojej alergii i upewnić się, że żadne z używanych narzędzi nie wywołuje reakcji alergicznej.

Podsumowanie

Aby zmniejszyć ryzyko powikłań i zwiększyć szanse na skuteczność terapii, należy wybrać wykwalifikowanego i doświadczonego akupunkturzystę, który stosuje się do zasad higieny i bezpieczeństwa. Należy go także poinformować o aktualnym stanie zdrowia, historii chorób, przyjmowanych lekach i ewentualnych alergiach. Pozwoli to ograniczyć do minimum ryzyko związane z zabiegiem akupunktury.

Zarezerwuj wizytę

Leave a comment

0.0/5