Skip to content

Akupunktura i moksa w leczeniu bezsenności

Kilka słów o bezsenności

Medycyna zachodnia uważa, że bezsenność jest wynikiem zaburzenia równowagi między pobudzeniem i hamowaniem czynności mózgu. W tradycyjnej medycynie chińskiej objawy bezsenności przypisuje się natomiast niedoborowi zarówno serca, jak i śledziony. Niezależnie od przyczyn, pacjentom dokucza problem ze snem, który poważnie wpływa na ich zdrowie. Przyspiesza on mianowicie wystąpienie innych chorób i upośledza wydajność pracy. W przypadku przewlekłej bezsenności, leki hipnotyczne są skuteczne w krótkim okresie, ale mają ograniczone korzyści w dłuższej perspektywie. Dodatkowo, leki wiążą się z działaniami niepożądanymi, jak zaburzenia poznawcze i uzależnienie.

 

Obraz autorstwa wayhomestudio na Freepik

Akupunktura i moksa w leczeniu bezsenności

Akupunkturę, często stosowaną w leczeniu bezsenności w tradycyjnej medycynie chińskiej, uważa się za korzystną w przywracaniu normalnego cyklu snu i czuwania poprzez regulację i przywrócenie naturalnego przepływu energii. Zaletą akupunktury jest zdolność do zmniejszenia efektów ubocznych związanych z zachodnimi metodami leczenia.

Moksę, inny tradycyjny chiński sposób leczenia bezsenności, natomiast zwykle łączy się z akupunkturą. Zabieg moksy wykonuje się poprzez wywołanie ciepła w punktach akupunkturowych w celu ogrzania meridianów, qi i krwi. W leczeniu bezsenności najczęściej używa się „cygara” moksowe, a głównymi punktami są Baihui, Zusanli i Yongquan.

A może akupunktura i moksa razem?

Terapię łączoną stosuje się w niektórych poważnych, długotrwałych lub opornych przypadkach bezsenności. Igły są trzymane przez ok 20 minut, podczas których wykonuje się moksę poprzez umieszczenie niewielkiej płonącej pałeczki na uchwycie igły. Kiedy pałeczka moxa jest całkowicie spalona, popiół jest czyszczony i igła wycofywana. Leczenie tą kombinacją pozwala na uzyskanie wskaźnika skuteczności na poziomie 77%.

Czytaj:  Czy akupunktura może pomóc w zrastaniu kości?

Akupunktura i moksa wykonywane z masażem tuina mogą regulować funkcje nerwowe. Pozwalają one na przywrócenie równowagi bez skutków ubocznych związanych z lekami uspokajającymi. Wykonywana w rejonie głowy, zazwyczaj przed akupunkturą i moksą, zwiększa przepływ krwi i poprawia jej krążenie.

Do akupunktury zamiast stalowych igieł można również używać iniektorów. Korzystając z nich wstrzykuje się do akupunktów 1-3 ml ziół chińskich, najczęściej gastryny lub kwasu salwinowego. Zabieg ten wykonuje się codziennie przez 10 dni stanowiących jeden cykl terapeutyczny. Pozwala on na uzyskanie po 2 cyklach wskaźnika skuteczności wynoszącego 95%. Należy nadmienić, że nie są to jedyne możliwości łączenia akupunktury z moksą oraz to, że ze względu na uwarunkowania prawne nie każda wymiona metoda jest w Polsce legalna.

Zarezerwuj wizytę

Oceń