Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Akupunktura ucha w tradycyjnej medycynie europejskiej

Czym jest akupunktura ucha?

Akupunktura ucha, inaczej zwana aurikuloterapią, jest metodą terapeutyczną opartą na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. W metodzie tej zakłada się normalizację dysfunkcji organizmu poprzez stymulację punktów akupunkturowych w uchu. Wynika to z tego, że uchu zawarte są informacje o całym organizmie, które tworzą centra reprezentujące poszczególne części ciała. Stymulacja punktów refleksyjnych ucha niezawodnie przynosi trwałą ulgę w objawach odległych zmian chorobowych.

Historia akupunktury ucha

Pierwotne formy akupunktury ucha powstały już w epoce kamiennej i przetrwały w wielu częściach świata do dzisiaj. W starożytnym Egipcie kobiety, które nie chciały mieć dzieci, miały przekłuwane uszy igłami. Z kolei ojciec greckiej medycyny Hipokrates twierdził, że lekarze wiercili małe otwory w żyłach za uszami w celu złagodzenia problemów z impotencją. Perskie zapisy również wspominają o leczeniu rwy kulszowej i chorób wenerycznych poprzez kauteryzację ucha. Leczenie rwy kulszowej za pomocą przypalania ucha także opisał w 1637 roku portugalski lekarz Zacatus Lusitanus. Z kolei włoski chirurg Antonio Maria Valsalva jako pierwszy w 1717 roku opisał opisał anatomię ucha. W 1810 roku Ignazio Colla opisał natomiast ulgę w bólu po złamaniu kości udowej u osoby użądlonej w ucho. W 1850 roku francuskie pismo medyczne odnotowało 13 różnych przypadków rwy kulszowej, które leczono poprzez kauteryzację ucha gorącym żelazkiem.

Paul Nogier twórcą współczesnej aurikuloterapii

W 1957 roku Paul Nogier, lekarz z Lyonu uważany za ojca współczesnej aurikuloterapii, opublikował pierwsze obserwacje dotyczące reakcji ucha. Swoją teorię opracował on po zauważeniu małych blizn po oparzeniach na uszach uczęszczających do jego kliniki pacjentów. Na tej podstawie Nogier uznał, że amplituda i wielkość impulsów wyraźnie się zmieniały w momencie stymulowania pewnych punktów na małżowinie usznej. Zgodnie z jego teorią, aurikuloterapia powinna być nowym systemem diagnostycznym wykorzystującym ucho do ustalenia przeszkód w leczeniu. Jak zauważył Nogier, wprawdzie tradycyjna medycyna chińska wykorzystywała punkty akupunktury ucha, ale stosowała je tylko jako punkty do wykonywania konkretnych zabiegów i nie powiązała ich z anatomią ciała.

Akupunktura ucha oparta na dowodach

Aurikuloterapia jest aktualnie metodą, która rozprzestrzeniła się na całym świecie. Jej schemat wynika z zasad chińskiej akupunktury, które zweryfikował i zaktualizował Paul Nogier. W ostatnich latach również badania kliniczne potwierdziły skuteczność akupunktury ucha w leczeniu ostrego i przewlekłego bólu oraz zaburzeń lękowych. Terapie zespołu jelita drażliwego, otyłości i zaburzeń związanych z nadużywaniem substancji wciąż jednak czekają na ostateczne potwierdzenie. W badaniach stwierdzono ponadto, że aurikuloterapia wiąże się ze zmianami aktywności układu nerwowego w zależności od miejsca stymulacji ucha.

Zarezerwuj wizytę

Leave a comment

0.0/5