Skip to content

Akupunktura w leczeniu uzależnień

Akupunktura i leczenie uzależnień

Akupunktura znalazła zastosowanie w wielu problemach, a jednym z nich jest leczenie uzależnień. W praktyce nie stosuje się jej jako leczenia podstawowego, ale jako terapię uzupełniającą. Z akupunktury korzysta się aktualnie w leczeniu uzależnienia od nikotyny, alkoholizmu, zaburzeń odżywiania i używania substancji psychoaktywnych.

Jak organizm reaguje na akupunkturę?

Badania nad mechanizmem działania wykazały, że punkty akupunktury mają inne właściwości elektryczne, akustyczne i magnetyczne niż otaczające je tkanki. Punkty te różnią się także gęstością wolnych zakończeń nerwowych w skórze. Stymulacja punktów akupunkturowych wywołuje produkcję w mózgu oksytocyny, dopaminy i serotoniny, które wiążą się z poczuciem szczęścia, przyjemności i euforii. Podobnie działają również środki uzależniające, które zwiększają uwalnianie dopaminy i innych hormonów w określonych strukturach mózgu.

Image by nensuria on Freepik

Czym jest zespół odstawienia?

Wiele substancji uzależniających obniża próg tzw. samodrażnienia mózgu, z kolei inne go podwyższają. Przykładowo, próg ten może być znacznie podwyższony po odstawieniu nikotyny w długotrwałym uzależnieniu. Wyjaśnia to wiele niepożądanych objawów występujących przy zrywaniu z nałogiem, które można złagodzić za pomocą akupunktury.

Akupunktura a wydzielanie endogennych opioidów

Od wielu lat naukowcy badają mechanizmy działania akupunktury na układ opioidowy, potwierdzając jej wartość w stymulowaniu wydzielania endogennych opioidów. Udowodniono, że nakłucie odpowiedniej części ciała powoduje zmiany średnicy i przepuszczalności naczyń krwionośnych, a także odruchowe reakcje nerwowe. Zmiany aktywności elektrycznej w mózgu, spowodowane nakłuwaniem odpowiednich punktów, również zwizualizowano za pomocą rezonansu magnetycznego.

Jakie punkty nakłuwa się podczas terapii uzależnień?

W leczeniu uzależnień nakłuwa się różne punkty, z których najbardziej znane to punkty Shen Men reprezentujące centralny układ nerwowy, punkt układu współczulnego reprezentujący autonomiczny układ nerwowy, punkt serca związany z emocjami oraz punkty wątroby i płuc związane z detoksykacją. Punkty Shen Men i układu współczulnego są często stosowane w leczeniu uzależnienia od nikotyny i detoksykacji organizmu. Ich układ pozwala na uspokojenie pacjenta, zwiększenie produkcji endogennych endorfin, zmniejszenie głodu nikotynowego, redukcję substancji toksycznych i dotlenienie płuc. W leczeniu otyłości i kompulsywnego objadania się łączy się punkty kontrolujące głód i apetyt z Shen Men i punktami kontrolującymi współczulny układ nerwowy. Leczenie alkoholizmu koncentruje się natomiast na punktach związanych z pragnieniem, stabilnością, zapobiegających lękom, stymulujących wydzielanie endorfin oraz punktach detoksykacyjnych.

Czytaj:  Akupunktura ucha w tradycyjnej medycynie europejskiej

Zarezerwuj wizytę

Oceń