Czym jest moksa i jakie ma działanie?

Medycyna chińska, najbardziej znana z akupunktury, obejmuje również wiele innych skutecznych metod leczenia. Wśród tych metod, jak specjalne masaże, stawianie baniek czy kuracje ziołowe, najbardziej godny uwagi jest zabieg moksy. Moksa opiera się na stymulowaniu punktów akupunkturowych, jednak narzędziem stymulacji nie są igły, ale palące się suszone zioło, którego ciepło ogrzewa te punkty.

Moksa, czyli bylica pospolita

Głównym składnikiem moksy jest bylica pospolita (Artemisia vulgaris L.), zwana w języku japońskim mogusa, stąd prawdopodobnie pochodzi słowo moksa. Bylicę pospolitą od dawna stosuje się jako roślinę leczniczą, ale także jako przyprawę do potraw, herbaty, wina i piwa. W wierzeniach słowiańskich uważana była za roślinę magiczną chroniącą dom. Głównymi zaletami bylicy pospolitej jest jej duża dostępność i wąski zakres temperatur spalania. Sprawia on, że temperatura palącej się rośliny nie ulega zmianom podczas zabiegu, co jest ważne dla prawidłowego ogrzewania punktów.

Na czym polega zabieg moksy?

Nazwa moksy, nazywanej również termopunkturą, pochodzi od wykorzystywanych w niej suszonych ziół, które palone służą do ogrzewania punktów akupunkturowych. W zabiegu moksy, bardzo podobnym do konwencjonalnej akupunktury, zamiast igieł stosowane jest specjalne cygaro wykonane z liści chińskiej odmiany bylicy pospolitej. Terapeuta podgrzewa cygaro i następnie używa go do ogrzania punktów akupunktury. Dym relaksuje przyjemnym zapachem, a sam zabieg, bezbolesny i bez skutków ubocznych, daje natychmiastowe rezultaty.

Jak stosować moksę?

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej istnieją trzy główne metody stosowania moksy. W metodzie bezpośredniej bezpośrednio na ciele formuje się z sypanej moksy stożek. Metoda pośrednia polega na odizolowaniu stożka od ciała pacjenta za pomocą plastra imbiru, czosnku, tojadu lub specjalnej maści Shiunko. Do metody bezpośredniej zalicza się także popularne obecnie ogrzewanie punktów przy pomocy moksy w cygarze, sprasowanej lub naklejanej. Metoda na igle polega na umieszczeniu niewielkiej ilości moksy w kapturku, który mieści się na wbitej w punkt akupunkturowy igle. Metoda ta łączy zabiegi akupunktury i moksy, pozwalając na uzyskanie efektu synergii obydwu sposobów leczenia.

Jakie są korzyści z moksy?

Moksa wzmacnia układ odpornościowy i wspiera naturalną zdolność organizmu do samoleczenia. Moksę, działającą podobnie do akupunktury, najczęściej stosuje się przy przeziębieniach, osłabieniu organizmu i stanach przewlekłych. Wskazaniami do zabiegu moxy są m.in. przewlekłe bóle mięśni i stawów, stan osłabienia, przeziębienia i katary, zwyrodnienie kręgosłupa oraz zaburzenia reumatyczne.

O czym należy pamiętać przed moksą?

Przed moksą należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, jak miesiączka, ciąża, wysokie ciśnienie krwi, gorączka i ostre procesy zapalne. Moksa działa regenerująco i przedłuża życie, ale tylko wtedy, gdy zabieg ten wykonuje wykwalifikowany specjalista. Tylko wówczas można zagwarantować jego bezpieczeństwo i skuteczność. Zdrowie i zadowolenie pacjenta zawsze powinno być priorytetem, dlatego przed moksą zaleca się specjalistyczną konsultację.

Zarezerwuj wizytę

Oceń