Skip to content

Co z lekami i opieką medyczną?

Bezpieczeństwo akupunktury

Akupunktura uznaje się za bezpieczną metodę leczenia, jeśli zabiegi wykonuje wykwalifikowany i doświadczony akupunkturzysta. Jej celem jest przywrócenie równowagi energetycznej organizmu i pobudzenie jego sił odpornościowych. Może to pomóc w leczeniu wielu schorzeń, jednak metoda ta nie powinna zastępować leków i opieki medycznej.

Freepik

Akupunktura a leki

Akupunktura może być stosowana jako dodatek do leczenia farmakologicznego lub metoda łagodzenia skutków ubocznych leków. Może ona również współdziałać z niektórymi z nich i wzmacniać ich efekty. Jeśli pacjent przyjmuje określone leki, nie powinien ich jednak odstawiać bez konsultacji z lekarzem. Jej działanie synergistyczne lub antagonistyczne powoduje, że przed rozpoczęciem zabiegów należy poinformować akupunkturzystę o wszystkich przyjmowanych środkach farmakologicznych i suplementach diety.

Możliwe interakcje między akupunkturą a lekami

Akupunktura może zmniejszać potrzebę stosowania leków przeciwbólowych lub ich skuteczność. Z drugiej strony, niektóre leki przeciwbólowe, mogą nasilać efekty akupunktury, dlatego należy dostosować ich dawkę w zależności od reakcji. Akupunktura może poprawiać nastrój i zmniejszać objawy depresji. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą jednak wchodzić w interakcję z nią i powodować zespół serotoninowy, który objawia się nadmierną pobudliwością.

Zgodność akupunktury z innymi formami leczenia

Akupunkturę można stosować jako uzupełnienie lub alternatywa dla innych form leczenia, jak fizjoterapia czy masaż. Nie należy jednak rezygnować z konwencjonalnej opieki medycznej bez konsultacji z lekarzem. Akupunktura została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za metodę uzupełniającą i wspierającą tradycyjną medycynę, nie powinno się jej zatem stosować jako jedynej metody leczenia.

Podsumowanie

Akupunktura jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia wielu dolegliwości, jeśli stosuje się ją prawidłowo i zgodnie z zasadami medycyny. Z tego powodu należy korzystać z niej będąc cały czas pod opieką lekarską. Nie jest to jednak metoda cudowna i nie gwarantuje pełnego wyleczenia w każdym wypadku, dlatego ważne jest, aby korzystać z akupunktury w połączeniu z innymi formami terapii i będąc cały czas pod opieką lekarską.

Czytaj:  Akupunktura i moksa w leczeniu zmęczenia związanego z chorobą nowotworową

Zarezerwuj wizytę

Oceń