Czy w czasie ciąży można chodzić na akupunkturę?

Korzyści ze stosowania akupunktury w ciąży

Akupunktura może być korzystna dla kobiet w ciąży z różnych powodów. Zabiegi mogą łagodzić nudności i wymioty, które często występują w pierwszym trymestrze. Akupunktura może pomóc w zmniejszeniu bólów pleców i miednicy, które są częstym problemem w drugim i trzecim trymestrze. Depresja i lęk są poważnymi zagrożeniami dla zdrowia psychicznego i fizycznego matki i dziecka, a akupunktura wpływa na poziom hormonów i neuroprzekaźników odpowiedzialnych za nastrój i samopoczucie. Metoda ta wpływa również korzystnie na jakość snu u kobiet w ciąży. Zaburzenia snu są częste u przyszłych mam i mogą prowadzić do zmęczenia, drażliwości i pogorszenia funkcji poznawczych.

Young pregnant woman holds her hands on her swollen belly. Love concept. Love and maternity concept.

Czy akupunktura może przygotowywać do porodu?

Akupunktura może skutecznie przygotowywać organizm kobiety do porodu. Niektóre punkty akupunkturowe mogą stymulować skurcze macicy i uelastyczniać kanał rodny, skracając tym samym czas porodu. Akupunktura może również zmniejszać ryzyko takich powikłań porodowych, jak krwawienie.

Bezpieczeństwo akupunktury w ciąży

Akupunktura jest uważana za bezpieczną metodę dla kobiet w ciąży, ale pod warunkiem, że jest wykonywana przez wykwalifikowanego i doświadczonego terapeutę. Niektóre punkty akupunkturowe są jednak przeciwwskazane w ciąży, ponieważ mogą wywołać przedwczesne skurcze lub poronienie. Należy zatem poinformować terapeutę o ciąży i jej przebiegu, a także o wszelkich chorobach towarzyszących lub lekach przyjmowanych. Nie należy także poddawać się zabiegom akupunktury bez konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Podsumowanie

Akupunkturę można stosować w celach łagodzenia dolegliwości ciążowych i przygotowaniu do porodu, jednak zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o jej wykorzystaniu. Pomaga ona w łagodzeniu wielu typowych objawów ciążowych, wspomaga układ odpornościowy i poprawia samopoczucie. Akupunktura może być jednak niebezpieczna dla płodu, jeśli zostanie wykonana nieprawidłowo lub w niewłaściwych punktach. Warunkiem zachowania bezpieczeństwa jest zatem korzystanie z usług wykwalifikowanego i doświadczonego specjalisty, który dobierze odpowiednie punkty akupunkturowe.

Czytaj:  Czy efekty akupunktury są trwałe?

Zarezerwuj wizytę

Oceń