Akupunktura i jej odmiany

Aurikuloterapia

Akupunkturę ograniczoną tylko do punktów na małżowinie usznej nazywa się aurikuloterapią. Opiera się ona na stwierdzeniu, że ucho jest lustrzanym odbiciem całego ciała. Z tego względu manipulowanie punktami na uchu może wyleczyć prawie każdą chorobę. Miejsca nakłuć są zlokalizowane wzdłuż linii łączącej narządy, ale nie odpowiadają one poszczególnym nerwom. Wbijając igły w punkty na uchu zewnętrznym, można złagodzić ból lub leczyć określone części ciała. Punkty akupunkturowe można również ostrzykiwać środkami znieczulającymi, miejscowo drażnić prądem elektrycznym przy użyciu impulsu o częstotliwości 2-4 Hz oraz naświetlać laserem.

Połączenie określonych obszarów małżowiny usznej z odpowiadającymi im obszarami ciała i narządami wewnętrznymi zostało po raz pierwszy dokładnie opisane przez francuskiego lekarza P. Nogiera. Rozbudowana sieć zakończeń nerwowych znajdujących się na małżowinie usznej łączy się z różnymi narządami wewnętrznymi. Masaż ucha jest najprostszą formą aurikuloterapii, a wyższym jej stopniem jest masaż z użyciem odpowiednich narzędzi, nakłuwania igłami, lasera lub prądu elektrycznego. Masaż uszu oddziałuje na organizm, a przede wszystkim reguluje wszystkie procesy życiowe.

Akupresura – masaż leczniczy

Akupresura jest odmianą akupunktury, która polega na wywieraniu nacisku lub tarciu na punkty lub linie akupunkturowe (meridiany). Stosuje się ją w leczeniu zawrotów głowy, nudności, a nawet wymiotów, dlatego jest szczególnie zalecana w przypadku choroby lokomocyjnej. Masaż wykonuje się palcem lub szpilką z dużą główką, można również zastosować małe koraliki z plastrem, dzięki czemu ucisk na punkt utrzymuje się dłużej, nawet do kilku dni. Zabieg akupresury polega na głębokim pionowym ucisku dokładnie na wyznaczone punkty na ciele. W przeciwieństwie do innych metod, akupresurę można stosować w różnych okolicznościach i miejscach, ponieważ nie wymaga ona specjalnego sprzętu i akcesoriów. Osoba ją wykonująca musi tylko znać technikę, topografię punktów rozmieszczonych na ciele oraz ich właściwości lecznicze, ponadto powinna zapoznać się ze stanem zdrowia pacjenta przed rozpoczęciem leczenia. Akupresura jest zabiegiem bezpiecznym, ale nie można jej wykonywać u każdego pacjenta, bowiem otwarte rany, stany zapalne, owrzodzenia, krwawienia podskórne, żylaki i obrzęki wykluczają stosowanie tej metody. Akupresury nie należy stosować u pacjentów ze znacznym uszkodzeniem układu sercowo-naczyniowego, kobiety w ciąży i w okresie menstruacji również powinny być ostrożne w jej stosowaniu ze względu na możliwość wystąpienia silnych bólów głowy połączonych z zawrotami, kołatania serca oraz stanu ogólnego pobudzenia.

Czytaj:  O stosowaniu akupunktury równowagi dr Tana w leczeniu przewlekłego bólu szyi i barków
Źródło: Zdrowie zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Elektropunktura

Elektropunktura, która jest w pewnym sensie modyfikacją tradycyjnej akupunktury, polega na przesyłaniu prądu elektrycznego przez wbite igły lub na bezpośrednim oddziaływaniu prądu elektrycznego na punkty akupunkturowe za pomocą specjalnych stymulatorów. Podczas stosowania prądu stałego ważne jest, aby podłączać wkłute igły do odpowiednich biegunów. Biegun dodatni (anoda) ma działanie osłabiające, ponieważ jest związany z tkankami objętymi stanem zapalnym, natomiast biegun ujemny (katoda) ma działanie tonizujące i korzystnie wpływa na tkanki wymagające stymulacji. Niekiedy zamiast tradycyjnej akupunktury manualnej stosuje się prąd elektryczny o niskiej częstotliwości w celu określenia przepływu energii w meridianach i dokładnego zlokalizowania punktów akupunkturowych, w których mają być umieszczone igły, lub przepuszcza się przez igły akupunkturowe słaby prąd elektryczny w celu poprawy przepływu.

Źródło: Medyczny zdjęcie utworzone przez wavebreakmedia_micro – pl.freepik.com

Zarezerwuj wizytę

Oceń