Skip to content

Czym jest suche igłowanie

Suche igłowanie jest procedurą, w której igłę wprowadza się do skóry i mięśni bezpośrednio w miofazowy punkt spustowy. Proces ten ma na celu zmniejszenie licznych węzłów skurczowych, które są związane z wytwarzaniem i utrzymywaniem cyklu bólowego

Jak działa suche igłowanie?

Dokładne mechanizmy działania suchego igłowania nie są znane, jednak wywołuje ono efekty zarówno mechaniczne, jak i biochemiczne. Na podstawie badań przeprowadzonych przez National Institutes of Health wiadomo, że wprowadzenie igły do punktów spustowych może wywołać korzystne zmiany biochemiczne, co pomaga w zmniejszeniu bólu. Istotne jest również wywołanie tzw. miejscowych reakcji skurczowych, które są odruchami z rdzenia kręgowego. Uzyskanie takich reakcji za pomocą suchego igłowania jest niezbędne do przerwania cyklu bólowego.

Medyczny zdjęcie utworzone przez wavebreakmedia_micro – pl.freepik.com

Czy suche igłowanie jest podobne do akupunktury?

Istnieją pewne podobieństwa między igłowaniem na sucho a akupunkturą. Celem wprowadzania sterylnych igieł jest wywołanie odpowiedzi komórkowej, jednak metoda suchego igłowania dotyczy tylko określonych punktów spustowych w chorych mięśniach. W przeciwieństwie do większości szkół akupunktury, suche igłowanie ściśle opiera się na zasadach i badaniach medycyny zachodniej.

Co można leczyć metodą suchego igłowania?

Suche igłowanie można stosować w przypadku różnych problemów mięśniowo-szkieletowych. Wynika to z faktu, że mięśnie uznaje się za główny czynnik przyczyniający się do powstawania objawów bólowych. Do dolegliwości tych należą m.in. bóle szyi, pleców, barków i ramion, bóle głowy, w tym migreny, bóle pośladków i nóg. Leczenie mięśni często ma największy wpływ na zmniejszenie mechanizmów bólowych w układzie nerwowym

Czytaj:  Pięć korzyści akupunktury kosmetycznej

Czy zabieg suchego igłowania jest bolesny?

Większość pacjentów nie odczuwa wprowadzania igły, jednak miejscowe skurcze wywołują bardzo krótką, mniej niż sekundę, reakcję bólową. Niektórzy pacjenci opisują to jako lekkie porażenie prądem, inni odczuwają raczej jako skurcz.

Ile czasu potrzeba, aby zabieg suchego igłowania przyniósł efekty?

Zazwyczaj potrzeba kilku wizyt, aby wystąpiła pozytywna reakcja. Wywołując zmiany mechaniczne i biochemiczne bez stosowania środków farmakologicznych osiąga się pewien próg, po przekroczeniu którego cykl bólowy ulega zakłóceniu. Ogólnie rzecz biorąc, suche igłowanie może być korzystne dla większości pacjentów odczuwających ból. Ponieważ jest to procedura inwazyjna, zwykle rozpoczyna się ją po niepowodzeniu mniej agresywnego leczenia fizykoterapeutycznego, najczęściej stosując w połączeniu z różnymi metodami fizykoterapii i ćwiczeniami.

Jakie jest miejsce suchego igłowania w programie rehabilitacji?

Suche igłowanie jest stosunkowo nową metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i nie wszyscy są świadomi istnienia tej skutecznej metody. Należy jednak podkreślić, że metoda suchego igłowania wchodzi w zakres praktyki fizykoterapeutycznej i stale zyskuje na popularności.

Oceń