Skip to content

Akupunktura kosmetyczna: lepsza niż botoks?

Po dziesięcioleciach rosnącego popytu na chirurgię kosmetyczną, chęć stosowania bardziej naturalnych metod przeciwstarzeniowych szturmem zdobywa branżę kosmetyczną. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat dobrego samopoczucia, od odżywiania po zdrowie psychiczne, coraz więcej osób wybiera inne zabiegi zamiast botoksu, aby uzyskać długotrwały wygląd naturalnego piękna. Gwiazdy takie jak Kim Kardashian podzieliły się selfie podczas zabiegu akupunktury kosmetycznej, znanej także jako akupunktura odmładzająca twarz FRA (Facial Rejuvenation Acupuncture). Ten całkowicie naturalny zabieg od wielu lat jest tajną bronią urody dbających o zdrowie hollywoodzkich gwiazd, jak Jennifer Aniston, Gwyneth Paltrow i Angelina Jolie.

Czym jest i jak działa akupunktura kosmetyczna?

Akupunktura kosmetyczna polega na stosowaniu tradycyjnej akupunktury na twarzy i innych punktach ciała. Jej celem jest ich odmłodzenie i spowolnienie oznak starzenia się, spowodowanych m.in. zmniejszeniem krążenia. Akupunktura kosmetyczna opiera się na zasadach tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega ona na wprowadzaniu igieł na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów w dolną warstwę naskórka. Igły wbija się w strategicznych punktach akupunkturowych, aby skutecznie zwiększyć krążenie energii i krwi w skórze twarzy. Wywołują one mikrouraz, który stymuluje organizm do produkcji kolagenu. W efekcie delikatnie wypełnia on drobne zmarszczki i uruchamia mechanizmy naprawcze skóry, wydobywając na powierzchnię cały jej potencjał leczniczy. Zwiększa to również przepływ tlenu, co z kolei pobudza mikrokrążenie, odżywiając skórę i przyspieszając jej regenerację.

Czytaj:  Suche igłowanie kręgosłupa: naturalna metoda leczenia bólu kręgosłupa

Jakich rezultatów można się spodziewać?

Dzięki zwiększonemu krążeniu i równowadze energetycznej, rezultaty mogą obejmować poprawę kolorytu skóry, złagodzenie drobnych zmarszczek, zmniejszenie opuchlizny wokół oczu oraz ogólny lifting twarzy. Wielu klientów zgłasza również uczucie ogólnego odmłodzenia i dobrego samopoczucia. Jego zakres sięga od poprawy trawienia i zmniejszenia stresu, po ograniczenie ilości zmian trądzikowych, a nawet poprawę snu.

Co dzieje się podczas zabiegu?

Igły delikatnie umieszcza się igły w punktach akupunkturowcyh, aby aktywować mięśnie twarzy i szyi. Następnie dużo mniejsze igły wprowadza się w linie zmarszczek i bruzdy, powodując mikrouraz, który pobudza organizm do produkcji kolagenu. Na koniec wykorzystuje się regularne punkty akupunkturowe na ciele w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i zmniejszenia stresu, co pomaga uzyskać efekt promiennego spojrzenia. Igły zwykle umieszcza się na około 20 minut, podczas których pacjent może się zrelaksować w ciszy i spokoju. Cały zabieg trwa od 40 do 80 minut.

Czy akupunktura kosmetyczna boli?

Igły do akupunktury są znacznie cieńsze niż te używane do zastrzyków lub pobierania krwi. Powoduje to, że większość pacjentów nie określa tego zabiegu jako bolesny. Niektóre punkty na twarzy są bardziej wrażliwe, więc w trakcie zabiegu podejmuje się dodatkowe środki ostrożności w tych miejscach, aby zminimalizować ewentualny dyskomfort. Akupunkturę kosmetyczną uważa się za zabieg ogólnie uspokajający. Po wbiciu igieł ciało przechodzi w stan medytacji, a część klientów w jej trakcie nawet zasypia.

Co dzieje się po zabiegu?

Czytaj:  Akupunktura w leczeniu alergicznego nieżytu nosa

Akupunktura kosmetyczna nie wiąże się z żadnymi przerwami, można ją wykonać w każdej chwili. W rzadkich przypadkach może wystąpić nieznaczne krwawienie podczas usuwania igieł. Może ono przekształcić się w niewielki siniak, jednak powinien on zniknąć w ciągu tygodnia.

Ile zabiegów jest potrzebnych?

Rezultaty różnią się w zależności od osoby. Wielu pacjentów odczuwa natychmiastowe efekty po pierwszej sesji, jednak większość zaczyna zauważać prawdziwą różnicę od trzeciego zabiegu. W celu uzyskania optymalnych rezultatów zaleca się przeprowadzenie około 10 kolejnych cotygodniowych zabiegów. Rozwiązanie takie daje ciału czas pomiędzy sesjami na odbudowę kolagenu i odmłodzenie. Zaleca się również przeprowadzanie sesji podtrzymującej co około 3 tygodnie.

Jak długo utrzymują się rezultaty?

Jest kwestia zależna od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz od stylu życia jakie prowadzi (np.: osoby palące uzyskują efekty wolniej oraz szybciej je tracą).

Czy warto rozważyć akupunkturę przed botoksem?

Dla osób, które dopiero zaczynają korzystać z zabiegów przeciwstarzeniowych i obawiają się narażać twarz na drastyczne działanie, akupunktura jest delikatną i nietoksyczną opcją, podczas gdy botoks może wyglądać dość ostro. Dzieje się tak, bowiem dany obszar mięśnia jest skutecznie zamrażany, podczas gdy w akupunkturze pobudza się go do ponownego działania. Poza tym botoks jest kosztowny, jedynie tymczasowo ukrywa oznaki starzenia się skóry. Z czasem do uzyskania takiego samego efektu potrzebna będzie coraz większa ilość preparatu. Botoks jest również toksyną i istnieje ryzyko paraliżu okolicznych mięśni, może on powodować opadanie górnej powieki. Akupunktura zwiększa natomiast zdolność skóry do regeneracji i skutecznie wzmacnia naturalny proces odmładzania. Jej zalety powodują, że stosuje się ją od ponad 2000 lat bez żadnych skutków ubocznych.

Czytaj:  Akupunktura i jej odmiany

Oceń