Akupunktura w leczeniu alergicznego nieżytu nosa

Kilka słów o alergicznym nieżycie nosa

Alergiczny nieżyt nosa, znany również jako katar sienny, jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób alergicznych. Ludzie nie podejmują odpowiednich działań i ignorują jego objawy, które jednak mogą być uciążliwe i wpływać na codzienną jakość życia. W niektórych przypadkach objawy są poważne, wpływając na uwagę i koncentrację, jakość snu, relacje interpersonalne i samopoczucie psychiczne. Alergiczny nieżyt nosa najczęściej charakteryzuje się takimi objawami, jak kichanie, świąd nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa i katar. Może on również charakteryzować się objawami alergicznego zapalenia spojówek. Występują one w postaci łzawienia oczu, ich pieczenia, swędzenia, zaczerwienienia lub obrzęku, ponadto może obejmować swędzenie gardła, ust lub skóry.

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa jest łatwy do zidentyfikowania ze względu na powtarzalne występowanie objawów w związku z ekspozycją na pyłki. Wieloletni nieżyt nosa jest natomiast trudniejszy do wykrycia ze względu na nakładanie się z zapaleniem zatok i infekcjami dróg oddechowych. Wieloletni nieżyt, występujący przez około 9 miesięcy w roku, powodują alergeny wewnętrzne, jak roztocza kurzu i sierść zwierząt. Ponadto u osób z wieloletnim nieżytem dochodzi do sezonowych zaostrzeń przy ekspozycji na pyłki.

Obraz autorstwa wayhomestudio na Freepik

Akupunktura i alergiczny nieżyt nosa

Według aktualnych badań, akupunktura jest skutecznym sposobem leczenia alergicznego nieżytu nosa. Badania przeprowadzone w Berlinie wykazały, że akupunktura prowadzi do statystycznie istotnej poprawy jakości życia i redukcji stosowania leków. Wśród osób z nieżytem, które przeszły 12 sesji akupunktury w ciągu 8 tygodni, nastąpiła poprawa ich stanu zdrowia. Doświadczały one mniej objawów i wymagały mniejszej ilości leków przeciwhistaminowych w porównaniu z osobami z pozostałych grup.

Z badań klinicznych dotyczących akupunktury wynika jej skuteczność i efektywność w leczeniu alergicznego nieżytu nosa. Największa poprawa dotyczy takich objawów, jak kichanie, katar, zatkany nos, swędzenie nosa i oczu oraz przerywany sen. Akupunktura była we wszystkich badaniach znacznie skuteczniejsza niż leki. Jej stosowanie powodowało, że objawy nieżytu ustępowały nawet na 3 miesiące. Akupunkturę zalecają wytyczne praktyki klinicznej dla alergicznego nieżytu nosa Fundacji Otolaryngology Head Neck Surgery w USA jako opcję dla osób preferujących leczenie niefarmakologiczne.

Czytaj:  Wszystko, co musisz wiedzieć o akupunkturze kosmetycznej

Jak działa akupunktura w alergicznym nieżycie nosa?

Akupunktura zmniejsza objawy alergicznego nieżytu nosa i poprawia tolerancję na potencjalne alergeny poprzez szereg mechanizmów. U osób na niego cierpiących, układ odpornościowy nieprawidłowo identyfikuje pewne nieszkodliwe czynniki drażniące jako zagrożenie. Efektem tego jest produkowanie specyficznych immunoglobulin IgE przeciwko każdemu postrzeganemu alergenowi. Uzbrojone komórki z IgE napotykając alergen uwalniają substancje, które powodują stan zapalny w błonie śluzowej nosa. Nadwrażliwy nos reaguje wówczas na szereg czynników drażniących oprócz alergenów, jak perfumy, dym i zmiany temperatury lub wilgotności. Akupunktura zmniejsza natomiast poziom IgE i wrażliwość błony śluzowej nosa poprzez szereg różnych mechanizmów.

Czy warto stosować akupunkturę w alergicznym nieżycie nosa?

Wyniki badań wskazują, że akupunktura jest skutecznym i stosunkowo bezpiecznym sposobem leczenia alergicznego nieżytu nosa. Zapewnia ona zarówno tymczasowe złagodzenie jego objawów, jak i trwałe efekty do 3 miesięcy po leczeniu. Badania potwierdziły również, że w praktyce jej skuteczność jest wyższa od powszechnie stosowanych leków doustnych. Akupunkturę poleca się jako metodę leczenia alergicznego nieżytu nosa dla osób preferujących leczenie niefarmakologiczne. Niewątpliwą jej zaletą jest całkowity brak skutków ubocznych.

Oceń