Skip to content

Czy akupunktura może być skuteczna w leczeniu uderzeń gorąca spowodowanych menopauzą?

Kilka słów o menopauzie

Menopauza jest kolejnym etapem w życiu kobiet, podczas którego często obniża się jego jakość ze względu na występowanie wielu chorób i objawów, jak uderzenia gorąca. Uderzenia gorąca i nadmierna potliwość, ich nocny odpowiednik, w okresie okołomenopauzalnym pojawiają się u większości kobiet. Podstawową metodą terapeutyczną stosowaną w leczeniu tych zaburzeń jest menopauzalna terapia hormonalna. Nie każda kobieta może ją jednak stosować, a niektóre obawiają się stosowania jakiejkolwiek terapii hormonalnej. Powoduje to, że poszukują one alternatywnych sposobów łagodzenia objawów klimakterium. Jednym z nich jest akupunktura, która zyskała w ostatnich latach uznanie jako metoda bezpieczna i skuteczna.

Obraz autorstwa gpointstudio na Freepik

Uderzenia gorąca w menopauzie

Uderzenia gorąca występują u większości kobiet w okresie okołomenopauzalnym, według różnych źródeł doświadcza ich około 75-80% kobiet. Definiuje się je jako nagłe uczucie gorąca, często z zaczerwienieniem skóry na twarzy, szyi i klatce piersiowej, po którym następuje obfite pocenie się, również z towarzyszeniem zaburzeń rytmu serca. Takie objawy trwają od kilku sekund do kilku minut i mogą się powtarzać. Uderzenia gorąca występują często po przebudzeniu ze snu i nasilają się pod wpływem sytuacji stresowych, wysokiej temperatury lub gorących potraw. Kobiety opisują również występowanie innych objawów towarzyszących atakom gorąca, jak lęk, frustracja, zakłopotanie, nudności i depresja. Ich występowanie zależy od rasy, regionu świata i cech kulturowych. Etiopatogeneza uderzeń gorąca ściśle wiąże się z nagłym spadkiem poziomu estrogenów. Prowadzi to do zaburzenia ośrodka termoregulacji w podwzgórzu i braku równowagi w autonomicznym układzie nerwowym.

Akupunktura w leczeniu uderzeń gorąca

W leczeniu zaburzeń menopauzalnych złotym standardem jest menopauzalna terapia hormonalna lub miejscowa terapia hormonalna. Nie wszystkie kobiety mogą jednak je stosować, ponadto część z nich obawia się terapii hormonalnej, dlatego zwracają się one w kierunku metod alternatywnych, w tym akupunktury.

Czytaj:  Skuteczność akupunktury w leczeniu nałogów

Wywodząca się z medycyny chińskiej akupunktura jest jedną z najstarszych metod leczenia w dziejach ludzkości. Akupunktura, dzięki rozwojowi nowoczesnych metod diagnostycznych i badań obrazowych, znajduje potwierdzenie swojego działania w wielu jednostkach chorobowych. W 1997 roku w Stanach Zjednoczonych zostało opublikowane przez National Institutes of Health (NIH) stanowisko dotyczące akupunktury. Zauważono w nim, że w wielu jednostkach chorobowych może być ona przydatna jako leczenie wspomagające lub akceptowana alternatywa. Od tego czasu na świecie przeprowadzono wiele badań potwierdzających jej bezpieczeństwo, ale pod warunkiem, że zabiegi są wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowany personel.

Zastosowanie akupunktury w terapii uderzeń gorąca potwierdziło się w licznych badaniach. Skuteczność akupunktury w ich leczeniu ocenia się na około 50%, nie jest więc tak skuteczna, jak menopauzalna terapia hormonalna. Zaletą tej metody jest jednak to, że można ją stosować również u pacjentek z nowotworem piersi. Aktualnie w wielu ośrodkach, zwłaszcza stosujących zasady medycyny integracyjnej, akupunkturę wykorzystuje się jako jedną z form leczenia uderzeń gorąca.

Zarezerwuj wizytę

Oceń