Skip to content

Czym jest akupunktura równoważąca metodą dr Tana?

Geneza akupunktury równoważącej metodą dr Tana

Akupunktura to metoda polegająca na stymulowaniu punktów w określonych miejscach za pomocą igły. Ta licząca sobie kilka tysięcy lat metoda jest skuteczna w leczeniu wielu dolegliwości, nie tylko układu mięśniowo-szkieletowego. W praktyce fizjoterapeutów często można spotkać się ze stosowaniem tzw. akupunktury równoważącej metodą dr Tana. Metoda balansowania czy równoważenia znana jest od dawna, dr Richard Tan znacznie uprościł proces diagnozowania i stosowania tej metody. Tradycyjna akupunktura wymaga opanowania wielu sposobów diagnozowania pacjenta i doboru odpowiednich punktów. Z kolei dzięki metodzie dr Tana, akupunktura w celu uśmierzenia bólu stała się dostępna również dla fizjoterapeutów bez potrzeby zagłębiania się w kanony Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Akupunktura – metoda dr Tana

Na czym polega metoda dr Tana?

Akupunktura równoważąca metodą dr Tana składa się z kilku etapów. Najpierw terapeuta identyfikuje bolesny region i przypisuje go do konkretnego, przebiegającego przez niego meridianu. Następnie, wykorzystując jeden z 6 systemów, szuka się regionu odwzorowania w odległym rejonie ciała, np. przeciwległej kończynie. Efektem tych działań jest natychmiastowe zmniejszenie poziomu bólu lub jego całkowite wyeliminowanie.

Mechanizm działania akupunktury równoważącej

Szczególne światło na mechanizm działania metody wnosi tzw. koncepcja E.C.I.W.O. – Embryo contains information of whole organisation (embrion zawiera informacje o całej organizacji). Wskazuje ona, że zawiązki każdej kończyny zawierają informacje potrzebne do rozwoju całego organizmu. Idąc tym tokiem myślenia, na każdej kończynie można szukać odwzorowania innego obszaru ciała. Fakt ten jest wykorzystywany jako element metody dr Tana. Przykładowo, problemy z bólem w prawym barku można rozwiązać nakłuwając odpowiednie punkty w stawie skokowym, biodrowym, nadgarstkowym i przeciwległym barkowym.

Czytaj:  Zalety akupunktury w walce z bólem – Czy to lepsza opcja niż leki przeciwbólowe?

Za mechanizm uśmierzania bólu odpowiada uwalnianie endogennych opioidów w obrębie centralnego układu nerwowego. Stymulacja obszaru mapowania bolesnego miejsca skutkuje uwolnienie opioidów, co przekłada się na natychmiastowe działanie przeciwbólowe. Wprowadzenie igieł w obszar mapowania dodatkowo wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa temperaturę skóry odwzorowanego obszaru.

Efekty stosowania metody dr Tana

Metodę dr Tana ceni się przede wszystkim ze względu na natychmiastowe efekty w postaci zmniejszenia bólu. Spektrum jej działania jednak jest znacznie szersze ze względu na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje przyspieszeniem procesu gojenia. Do dolegliwości, które można skutecznie leczyć przy jej pomocy, należą bóle kręgosłupa, dyskopatie, bóle mięśniowo-powięziowe, bóle menstruacyjne, bóle stawów, zespoły korzeniowe, neuropatie, stopa cukrzycowa, rany pooperacyjne i dolegliwości trzewne. Metoda akupunktury równoważącej dr Tana jest więc skuteczną metodą służącą do zmniejszania bólu i leczenia innych schorzeń.

Zarezerwuj wizytę

Oceń