Skip to content

O stosowaniu akupunktury równowagi dr Tana w leczeniu przewlekłego bólu szyi i barków

Wprowadzenie

Ból szyi i barków jest powszechnym problemem mięśniowo-szkieletowym, który często ma przewlekły lub nawracający charakter. Mechanizm powstawania dolegliwości mięśniowo-szkieletowych związanych z bólem szyi i ramion uznaje się za skomplikowany i wieloczynnikowy, a w wielu przypadkach niejasny. Leczenie bólu koncentrujące się na farmakoterapii jest jednym z nieinwazyjnych podejść, jednak dla wielu pacjentów jego skuteczność jest ograniczona. Ponadto, przewlekła ekspozycja na leki często skutkuje ich nadużywaniem, uzależnieniem i ryzykiem przedawkowania, dlatego uzasadnia się stosowanie innych metod. W leczeniu tego bólu pozytywne wyniki uzyskuje się przy zastosowaniu akupunktury równowagi Richarda Teh-Fu Tana. Jedną z unikalnych cech tej metody jest jej oparcie na teorii meridianów, wykorzystywanej już w starożytnym systemie leczenia akupunkturą.

Obraz autorstwa stefamerpik na Freepik

Akupunktura w leczeniu przewlekłego bólu

Przewlekły ból jest najczęstszą dolegliwością, w przypadku której wiadomo, że akupunktura ma działanie lecznicze. Akupunkturę szeroko stosuje się w terapii bólu przewlekłego, ale nadal istnieją kontrowersje dotyczące jej skuteczności w odniesieniu do jego leczenia. W celu potwierdzenia jej efektów przeprowadzono badania z jej zastosowaniem w terapii przewlekłego bólu, w tym szyi i ramion. Wykazały one, że akupunktura jest skuteczną metodą leczenia przewlekłego bólu i czymś więcej niż tylko placebo.

Metoda równowagi dr Tana

W odróżnieniu od tradycyjnej, akupunktura równowagi w pełni opiera się na teorii meridianów. Historycznie wykorzystywano ją jako narzędzie diagnostyczne dla skutecznego leczenia akupunkturą. Metoda równowagi obejmuje całe ciało, ponadto z definicji oznacza ona równoważenie, a nie wymuszanie, dlatego jej stosowanie nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań. Terapia jest trzyetapowa. Należy określić chore meridiany (zlokalizowane w miejscu dolegliwości bólowych pacjenta), następnie te, które je leczą. Ostatni etap do dobór konkretnych punktów do nakłucia na wybranych meridianach o działaniu leczniczym w danym przypadku.

Czytaj:  Pięć korzyści akupunktury kosmetycznej

Skuteczność metody dr Tana

Skuteczność metody dr Tana najlepiej charakteryzuje chińskie powiedzenie, które tłumaczy się jako Postaw słup pod słońcem, a natychmiast zobaczysz jego cień. Oznacza to, że jeśli zaburzenie będzie prawidłowo zdiagnozowane i odpowiednio leczone, wyniki pojawią się natychmiast. Metoda równowagi w leczeniu przewlekłego bólu szyi i ramion wydaje się być bardzo skuteczna i bezpieczna. Biorąc pod uwagę fakt, że ma ona charakter równoważący, a nie wymuszający, nie należy się spodziewać żadnych skutków ubocznych z nią związanych. Badania potwierdzają skuteczność leczenia przy jej pomocy bólów szyi i ramion o różnej etiologii.

Zarezerwuj wizytę

Oceń